3.Bradavice a Prasinky

24. února 2008 v 19:54 | Hayddé |  Vánoce 1970
Uáá, Bonnie, chápeš to?Už jenom dva týdny do Vánoc.Já tam nepojedu!"vyšilovala Lily tiše uprostřed pátěční hodiny kouzelných formulí.Obě měli už zadaný článek dávno přečtený, takže se mohli vrátit ke své každodenní debatě Lily-Vánoce-Potter.
Bonnie jenom vyvrátila oči.Takhle to bylo pořád.Lily neustále střídavě prohlašovala-já tam nepojedu, asi sem se zbláznila.To pak bylo na ní, aby Lily neustále přesvědčovala, že tam jet musí, už to slíbila a že přece nestráví Vánoce sama.Nato se Lily uklidnila, na čemž za minutu začala zase, ale z toho důvodu, že nevěděla, co dát Jamesovi, Siriusovi a Jamesovím rodičům na Vánoce.
,,To už jsme probírali stokrát a po sto prvním ti říkám, běž se zeptat Jamese!Já ti asi těžko poradím, já je neznám.Ale tobě se nechce, což naprosto nechápu proč.Budeš s ním pořád a nechceš se sním sednout na pár minut do společenky?"
Lily se zatvářila, jako by jí právě oznámila, že pokud nepolíbí tlustočervovu zadnici, nedostane oblíbenou čokoládu.
,,Máš pravdu, samozdřejmě, zeptám se po hodině, jestli se nechce sejít večer ve společence, že se ho potřebuju na něco zeptat.Tak, to přesně udělám."mumlala si pro sebe Lily a dál nevědomky čmárala červeným inkoustem po obalu své knihy.
Bonnie se vítězně usmála, poplácala Lily po rameni a s zašeptaným ,,Tak se mi líbíš, brouku" se zaposlouchala do výkladu profesora Kratiknota o nadvznášecích kouzlech.
*****
,,Pottre…Pottre….no tak Jamesi, sedíš si na uších?!"volala svého vánočního zachranitele Lily s nervozním úsměvem.
James, Sirius a Remus právě vycházeli z učebny a chystali se jít na oběd, když je Lily s Bonnie v zádech doběhla. Chvíli oddechovala a pak se Jamese rychle otázala: ,,PotřebujusteboumluvitotěchVánocích!" vyhrkla, aby to měla co nejdřív za sebou.
James se tomu jenom usmál, mrknul na kamarády a šibalsky odpověděl: ,,Co žes to říkala Lily, ani trochu sem ti nerozuměl."
Lily jen něco zavrčela- no to jí dělá schválně!Proto jen zavřela oči, vydechla a zeptala se znovu.
,,Potřebuju poradit ohledně těch Vánoc nevím, co dát tvým rodičům pod stromeček a tak. Mohli by sme se tedy sejít třeba dneska ve společence a probrat to?"
,,Evansová, to skoro vypadá, jako bys měla zvala na rande!"usmíval se vítězně ten střapatec.
,,To teda,já se tě chci zeptat jen na pár věcí ohledně prázdnin a abys mi poradil.Když ale vidím, že ti to přejde krapet směšné", Lily si založila ruce na prsou a poklepávala nohou , ,,tak já si poradím klidně sama.Otočila se, jako by chtěla odejít.
James si zkousl dolní ret, pěkně mu to dala.Hodil pohledem po Siriusovi a ten ihned pochopil.Chytil Lil, otočil se ji k sobě a obtočil ruce kolem jejích ramen.
Lily se nechala, pobaveně čekala, s čím na ni vytasí.
,,Milá Evansová, přece by ses hned nečertila kvůli pár slůvkům, ne? Samo, že ti James pomůžeme. Tak co kdybychom zítra zašli všichni do Prasinek na vánoční nákupy?Já osobně nemám ještě nic, tam by se to hodilo, ne?Společně by ste vybrali s Dvanácterákem dárek jeho rodičům a pak bychom mohli zajít ke Třem košťatům na másloví ležák nebo na něco kapánek ostřejšího." Oznámil ji milým hlasem a koketně hýbal obočím směrem k Bonnie, ta však raději nereagovala a odvrátila oči.
Lily s úsměvem poslouchala Siriusův proslov a dělala, že o tom přemýšlí, přestože bylo už dávno rozhodnutá.Zkřivila ústa do podivné grimasy, podepřela si rukou hlavu a zavzdychla.
,,No co mám s vámi dělat, že."
,,No vidíš, jak to jde!"zatvářil se přímo bohémsky Tichošlápek a popláskal Lily po tvářích jako nějaké malé dítě.To ho ovšem ihned odtáhl James se slovy :,,Tak pozor Tichošlápku, moc mi na ni nesahej, ještě ji nakazíš!"
Sirius se zatvářil ublíženě. ,,To jako čím?"zeptal se ufňukaným hlasem.
James ho soucitně chytil za ramena a pohladil po vlasech.
,,No přece tou svou natvrdlostí a kapavkou." Usmál se vítězně James a odkráčel směr Velká síň.
*****
Při sobotní snídani se domluvili, že kluci počkají na holky o půl jedenácté před hradem. Remus s nimi nešel, neboť stihl ještě v pátek dostat horečku s angínou. Za to mu slíbili, že mu přinesou z Medového ráje nějaké cukroví.
Lily byla z výletu do Prasinek celá nesvá. Ráno si chtěla oblékat kalhoty na opak a u snídaně si dala k párkům místo horčice jablečnou přesnídávku.Když vycházela z hradu v úzkých tmavých džínách a černo-zeleném károvaném kabátku a viděla chlapce s uhlově černými vlasy a brýlemi nakřivo, úplně se jí roztřepaly ruce. Bonnie na ní zřejmě nervozitu poznala, proto se na ní povzbudivě usmála, aby jí dodala odvahy.Lily jí usměv mírně opětovala a společně zamířili k chlapcům, kteří na kraji cesty stavěli ze sněhu něco, co jen velmi vzdáleně připomínalo sněhuláka.
Bonnie se na to podívala a s posměšným šklebem a pozvednutým obočím poznamenala ironicky: ,, Pěkná práce, Blacku, co to má být, mrož v županu?"
Sirius se na ní zamračil a podíval se na jejich dílo:,, Tak abys věděla, Booková, je to velice cenné umělecké dílo: představuju ti Sněhuláka Pepika!"
Bonnie vyprskla smíchy. ,,Tak Sněhulák Pepík, jo? V tom případě se velice omlouvám, netušila jsem…!" a začala se klanět ,, sněhulákovi"
Sirius se na ni zazubil :,,Správně Booková, klaň se a kaj se! pros o odpuštění, žes urazila toto veledílo, které bude známo po celém světě….samozřejmě dokud se nerozpustí.Rozhlásej všude, že na bradavických pozemcích stojí vrcholné dílo umělce Siriuse Blacka a uvidíš, že se všichni začnou slézat, jenom aby na minutu spatřily a všechny ženy světa mi budou ležet u nohou!" básnil Sirius se zavřenýma očima a sepjal ruce k nebi.
,,No to určitě ty, Casanovo, to víš, že jo. My ti věříme, neboj se." Řekla kousavě Bonnie a otočila se k němu zády.
,, Půjdeme?"zeptala se Jamese a Lily a aniž by čekala na odpověď, vykročila po zasněžené cestě k Prasinkám.
Dvanácterák se jen podíval na Lily a oba dva se rozesmály a zamířili za Bonnie. Sirius nejdřív dělal hluboce uraženého, ale když viděl, že to zřejmě nikoho nezajímá, pokrčil rameny a rozeběhl se za svými přáteli.
*****
Bylo už něco kolem druhé hodiny, když James navrhnul , aby se rozdělili.On, že půjde s Lil a pomůže jí vybrat dárek pro jeho rodiče.Všichni souhlasili, jen lily s menšími rozpaky a Bonnie s trošku větším protestem.
,,Já sním nepůjdu!"
,,Copak, snad se mě nebojíš?"
,,Měla bych snad?"
,,No já nevím, co mě třeba v nějaké uličce napadne.."
,,Blacku!Já s tebou prostě nikam nejdu!"
,,Ale no tak, Booková, to byla jen legrace…navíc, v této nebezpečné době potřebuješ nějaký statečný doprovod." Sirius pyšně vypjal hruď.
,,To máš pravdu, ale já tady vidím jenom jednoho,ale ten už jde s Lily, takže to vypadá, že si budu muset poradit sama."Sesadila ho Bonnie.
Sirius na to nic neříkal, jen vystrčil bradu , sešpulil rty a s hlasitým ve čtyry u Tří košťat se otočil a odešel.
Bonnie se zamračila, vyvrátila oči a odpelášila za ním. Když Sirius viděl, že za ním utíká, schválně přidal do kroku, až skoro běžel. Na to se Bonnie zastavila a zřejmě něco velmi nelichotivého na něho křikla.Když neodpovídal, dupla nohou a otočila se jiným směrem.Sirius, který to pozoroval, se za ní nerozhodně vydal.
Když ji dohnal a chtěl obejmout kolem ramen, vyškubla se mu a o metr ustoupila.Tichošlápek tedy založil ruce za záda a vydal se tiše vedle ní.Bonnie to tak vydržela sotva dvě minuty a už musela něco říct.
Lily s Jamesem to všechno z dálky pozorovali a pobaveně se přitom usmívali. Ti dva byli vážně číslo. Když byli pohromadě, nemohli si prostě odpustit kousavé poznámky a posměšky.Ale jinak byli vcelku dobří kamarádi, pokud se ovšem navzájem nepokusili zabít.
,,Tak, kam se vydáme jako první?"zeptal se James své společnice.
,,Popravdě nevím, vůbec nic mě nenapadá, co bych jim měla koupit.Co vlastně tvoji rodiče dělají?"zeptala se zájmem Lily.
,,Táta dělá trenéra Liverpoolským střelám a máma má domácí výrobnu cukrovinek."odpověděl jí James.
,,Aha…to je celkem netradiční u kouzelníků, ne?"řekla tak trochu nesměle.
,,Tak trochu, ale baví je to.Táta dříve hrál na postu brankáře, ale před pár lety odešel raději dělat trenéra. Bez famfrpálu prostě nemůže existovat, stejně jako já, oba ten sport prostě milujeme. A máma? Tu pečení hrozně baví, peče úplně všechno- sirupové košíčky, hrozinkové pralinky,růžovou pěnu..ale i mudlovské cukrovinky-třeba harlekýn, větrníky a tak. Dělá to z radosti a proto má čím dál více zakázek.
Lily se na Jamese dívala skoro obdivně. Jak krásně mluvil o svých rodičích, to se jen tak nevidí,musí je mít opravdu hrozně rád. Vypadal tak roztomile!
,,Víš co, poď se podívat sem, tady snad pro tátu něco vyberem!"zátahl Lily James do obchodu Famfrpál a vše kolem něj.
Nakonec vybrali Příručku pro všechny trenéry aneb jak má vaše družstvo ještě větší šanci vyhrát. James říkal, že po této knize jeho otec už strašně dlouho touží.
A pro Jamesovu maminku nakonec koupila sadu kuchařského nádobí, které se nikdy nezašpiní a nezrezne.
,,Díky, tisíceré díky Jamesi, že si mi pomohl.Já bych jinak vážně nevěděla, co koupit."usmála se na Jamese Lily.Vypadala opravdu krásně, vlasy stažené do dvou uvolněných pletýnek, oči obtažené černou tužkou a řasy zvýrazněné řasenkou. Na rty si nanesla jemnou třešňovou růž. James měl sto chutí sevřít ji do náručí a už nikdy nepustit.Uvědomil si ale, že kdyby to udělal, celé by to zkazil. Na to byl ještě čas.
,,A teď ještě dárek pro Sirius, to bude taky problém."stáhla trochu obočí Lily.
,,Ale ne, nebude, Tichošlápek je nenáročnej, toho potěší každá volovina."odporoval jí James.
,,Myslíš?"zeptala se pochybovačně.
,,Určitě.Minulé vánoce mu dal Remus mimojiné jojo a ten z toho byl tak hotovej, že sme ho od toho nemohli tři dny odtrhnout.
*****
,, Juj, Jamesííí, pojď se podívat " volala Lily svého společníka k jedné nádobě plné čokoládových oveček , s šlehačkou místo vlny.
Oba byli právě uvnitř Medového ráje, kde se to přímo rojilo bradavickými studenty, kteří nakupovali vše od sirupových košíčku přes mrazivá lízátka po duhové čokolády.
,,Lily právě sem dostal úžasnej nápad!"sděloval nadšeně James Lily, když se díval na vaničku citrónové zmrzliny.
,,Jakej?" zeptala se podezřívavě Evansová. Nepochybovala, že to zase bude nějaká hovadina.
,,Pošleme Brumbálovi dárek na Vánoce!" odpověděl jí rozzářený James.
Rudovláska na něho koukala, jako kdyby spadl z Vrby Mlátičky. ,,Brumbálovi-dárek-na vánoce?" zeptala se pro jistotu.
,,No-tady tuto vaničku netající citrónové zmrzliny, Bertíkovy lentilky tisíckrát jinak a rybízové víno a k tomu hrací přání přející Veselé Vánoce!"Dvanácterák byl tím nápadem doslova unesen.
Když Lily viděla, jakou z toho měl James obrovitou radost, neměla to srdce mu říct, jaká je to hovadina. A nakonec, řekla si, proč vlastně ne? A s pomalu stejným nadšením s ním šla odnést balíček v zeleném papíru převázaném zlatou stužkou na soví poštu.
*****
Odpoledne ubíhalo vcelku rychle, takže než odbyli zvony nedalekého kostelíka čtvrtou hodinu, sešli se všichni čtyři-Sirius se překvapivě nevrátil po kouskách- v místní oblíbené hospůdce u Tří košťat, kde se občerstvili horkým máslovým ležákem a kouskem máslového dortu a zamířili zasněženými Prasinkami do Bradavického hradu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bonbóóónek bonbóóónek | 27. února 2008 v 10:11 | Reagovat

:D bomba

2 cassiopea cassiopea | Web | 27. února 2008 v 15:20 | Reagovat

krása!!!uplne perfektna kapitolka...inak...nekukla by si na moj blog?bola by som mooc rada:)

3 Alisea Alisea | Web | 4. března 2008 v 23:10 | Reagovat

Sůpa a bude někdy pokračování???

4 Lia Lia | 6. března 2008 v 9:52 | Reagovat

noo pekne..uz sa tesim na pokracko:)

5 Mateska Mateska | 6. března 2008 v 13:54 | Reagovat

paneboze upe klasna povidecka a kdy bude pokracko ja vim ze to slysis porad ale nemuzu si pomoct!!:D

6 Janicza Janicza | Web | 6. března 2008 v 15:37 | Reagovat

strašně pěknéééé!

7 Lyra Lyra | 30. března 2008 v 12:05 | Reagovat

POKRACOVANI!POKRACOVANI!POKRACOVANI!POKRACOVANI!

8 Bejushka Bejushka | 2. dubna 2008 v 8:27 | Reagovat

Úžasná povídka, úžasný blog, prostě všechno tu máš úžasný!!! Přidej prosím co nejdřív pokračování!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama